Niečo o mne

Volám sa Maria Hlinkova a som módnou návrhárkou a dizajnérkou textilu pomocou ručnej blokovej tlače. 

Odjakživa som bola fascinovaná módnym priemyslom a moja tvorba sa vracia k jeho koreňom. Absolvovala som štúdium módneho dizajnu na Slovensku, konkrétne vo Svidníku. Svoju kariéru som rozvíjala v USA, kde som pracovala pre spoločnosti ako Lord and Taylor, Jones NY a Yamis and Dawni. Okrem toho som získala aj diplom v oblasti merchandisingu, dizajnu výkladových izieb, vizuálneho marketingu a MBA v projekt manežment.

Moja značka MaHli by Maria Hlinkova sa špecializuje na výrobu textilných výrobkov pomocou ručnej blokovej tlače a eco printing.

 

Pred mnohými rokmi, keď sa ešte netlačili obrázky na papier pomocou digitálnych tlačiarní, bolo bežné používať metódu blokovej tlače na vytváranie nádherných dizajnov.

Historicky sa bloková tlač používala v mnohých kultúrach, vrátane Slovenska. Výroba blokov na tlač bola časovo náročná, no umožnila vytváranie krásnych a farebných vzorov na odevy, koberce, obrusy a ďalšie predmety.

Tento proces sa začína tvorbou dreveného alebo kovového bloku s vyrytým dizajnom. Následne sa farba nanáša na blok pomocou válečka alebo štetca a potom sa blok pritlačí na povrch materiálu, na ktorý sa má tlačiť. Tento proces sa opakuje, kým sa nedosiahne požadovaná intenzita farby a detaily vzoru.

Bloková tlač mala na Slovensku veľký vplyv na tradície ľudovej kultúry, najmä v oblasti odevov a textilu. Ľudia si tlačili rôzne vzory a farby na svoje odevy a byty, aby ukázali svoj zmysel pre krásu a originalitu.

Farby používané pri blokovej tlači na Slovensku zahŕňajú širokú škálu odtieňov, od jasných až po tmavé. Tieto farby sa často kombinovali do vzorov a zdobili rôzne predmety v domácnosti a oblečenie.

Dnes je bloková tlač na Slovensku zaujímavým remeslom, ktoré sa stále praktizuje v rôznych regiónoch krajiny. Mnoho umelcov a remeselníkov stále používa túto starodávnu techniku na vytváranie krásnych a tradičných dizajnov a samozrejme firma MaHli patri medzi nich.